Kurzy - nabídka

  Hlavní náplní kurzu je stavba jedné, v Čechách tradiční roubenky s rybinami v rohových spojích, o půdorysné ploše cca 20 m2.Tloušťka prizem (tedy i vlastní stěny roubenky) bude 18 cm. Dále si budeme zkoušet tesat malý domek pro děti či saunu skandinávskou technikou sroubení (sedlové spoje s přesahy klád v rozích) za použití čistě ručních nástrojů (bez použití elektřiny). Tloušťka... číst dál.
    V rámci tohoto šestidenního kurzu budeme společně stavět jednu masivní rámovou konstrukci, která má svou tradici v Norsku (viz obrázek), ale mnohé její části jsou k vidění i v Čechách. Půdorys konstrukce bude cca 4x5m. Všechny spoje trámů budou čistě tesařské, celodřevěné. Materiál bude předem připraven ze zimního dříví. Pět dní budeme odkorňovat, řezat, tesat, hoblovat... číst dál.
Kurz by se dal nazvat "základním" z celé kurzovní nabídky. Doporučuji (ale není to podmínkou) se ho zúčastnit před případným absolvováním ostatních kurzů (vyjma měsíčního roubenkářského). Z tohoto kurzu si odvezete lavici (viz obrázek vedle), na které si vyzkoušíte základní tesařské techniky výroby celodřevěných spojů a opracování povrchu dřeva. Z dalšího programu - tesání trámu z kulatiny,... číst dál.
Tento kurz je náplní shodný s kurzem Lavičkářským. Je však doplněný o kovářskou část (proto o den delší, tedy 5 denní), kdy  si sami pod  vedením profesionálního kováře vyrobíte své dláto, se kterým budete moct následující dny též pracovat. Kování dláta proběhne 24.9., poté následuje klasický Lavičkářský kurz (III). Hlašte se tedy prosím na Lavičkářský kurz III (25.-28.9.2019)... číst dál.
Společný čas...tvoření...poznávání se... Kurz je zaměřen na společné tvoření otců a synů všech věkových kategorií. Během 3 dnů budete mít možnost spolupracovat na zhotovení několika drobnějších výrobků, které si pak odvezete domů. Jejich výběrem si můžete náročnost kurzu podle vlastních přání a schopností sami určit. Vyzkoušíte si základní tesařské techniky výroby celodřevěných... číst dál.
Na tomto kurzu si budete mít možnost vyrobit svou společnou velkou postel z masivních trámků (10×14 cm) a fošen (tloušťky 4 cm). Kurz je určen pro smíšené páry (žena a muž). Vyzkoušíte si základní tesařské techniky výroby celodřevěných spojů a opracování povrchu dřeva. Během kurzu bude možnost si vyzkoušet tesání trámu z kulatiny, ruční hoblování, tesání dřevěného žlábku teslicí, výrobu... číst dál.
Rohový spoj před sesazením
Postel je možné vyrábět v rámci pětidenního lavičkářsko-kovářského kurzu. Do poznámky v přihlášce tuto skutečnost prosím uveďte. Na tomto kurzu si budete mít možnost vyrobit svou postel z masivních trámků (10×14 cm) a fošen (tloušťky 4cm). Kurz je určen jak pro účastníky nějakých minulých kurzů, tak pro nové zájemce.  Vyzkoušíte si základní tesařské techniky výroby celodřevěných spojů... číst dál.
Jedna ze dvou koz, které si každý účastník odveze s sebou domů.
Tento kurz je zaměřen na práci s rozličnými sekyrami. Výsledným dílem pak jsou dvě tesařské kozy z dubu a smrku/borovice s vyndavacími nohami (viz obrázky a výkres), které si každý účastník odveze s sebou domů. Každý má připravenou dvoumetrovou dubovou kulatinu, ze které si vytesá různými sekyrami lichoběžníkový trám. Do trámu vyřízneme čtyři dlaby, do kterých postupně sekyrami napasujeme... číst dál.
    Na tomto kurzu budeme tesat šestiboký, částečně roubený altán o průměru cca 4m. Základní myšlenkou je nabídnout účastníkům možnost si vyzkoušet v rámci jednoho týdne dvě různé tesařské techniky: roubení - z masivních trámů, s rybinovými spoji v rozích rámovou konstrukci s krovem Spodní část altánu bude roubená, na ni pak posadíme rámovou konstrukci stěn a krov.... číst dál.
Altán roubený 6-boký (6 dní) - předběžná přihl. jaro 2020 Přihlásit se
Roubenkářský kurz 2020 - předběžná přihl. léto 2020 Přihlásit se
Masivní rámová konstrukce - předběžná přihl. zima/jaro 2020 Přihlásit se
Výroba tesařských koz (4 dny) - předběžná přihl. rok 2020 Přihlásit se
Otec a syn (3 dny) - předběžná přihl. jaro/léto 2020 Přihlásit se
Výroba postele pro páry (4 dny) - předb. přihl. jaro 2020 Přihlásit se
Lavičkářský kurz (4 dny) - předběžná přihl. jaro 2020 Přihlásit se